Neděle 7. června 2020, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 7. června 2020 Iveta, Slavoj

Trh - měl by být nahrazen?

21. 05. 2020 0:38:21
V dnešní době trh vnímáme spíše negativně. Je to ovšem oprávněné? Je to překonaný koncept? Měli bychom jej nahrazovat?

Co je to trh?

Podstatné je, jako u každého tématu, vyjasnit si, o čem vlastně mluvíme. Když mluvím o trhu myslím tím systém dobrovolných transakcí (výměn). Tedy například když si jdete koupit jídlo, pronajmete byt, nebo i třeba když někomu za dvě piva pohlídáte děti.
Podstatou trhu (a dobrovolných výměn) je dobrovolnost. Z toho pak plyne, že dochází jen k těm výměnám, které jsou prospěšné pro obě strany.

Pro koho je výhodný?

Trh je výhodný pro všechny participanty. Každý může uzavírat směny dle libosti a na ničí úkor. Když prodám svoje auto, nikdo třetí na tom netratí. Já získám peníze, které za to chci a které druhá strana akceptuje. Pokud se nikdo takový nenajde, auto se mi prodat nepovede. To mě motivuje k tomu dát rozumnou cenu.
Alternativou k tržnímu systému je třeba hlasování, nebo rozkazování (diktát) nějakou menší skupinou. Nicméně to vede k tomu, že nějaká skupina vždy je vyřazena z rozhodování.

Jednoduchým příkladem je veganství. Ať možná nejsou ve společnosti oblíbení, asi by se těžko hledal důvod, proč bychom je neměli mít rádi. To, že jedí jinak než běžný člověk pro někoho může být směšné, ale že by to někoho poškozovalo, to se říct nedá.

Vegan může jíst stravu bez masa a někdo jiný zase s masem. Navzájem se nepoškozují. To je tržní řešení. Pokud bychom hlasovali, nebo někdo rozhodnul nějak jinak centrálně, byl by to problém. Ať by se rozhodlo jakkoliv, pro maso nebo proti, vždy by byla jedna skupina nešťastná - najednou by nemohli jíst to co chtějí. Vyhrál by vegan? Nesmí se jíst maso. Prohrál by? Musí se jíst maso.
Trh nám umožňuje uspokojit paralelně obě poptávky, aniž by to bylo na úkor jednoho z nich. Prospěšný je tedy pro všechny.

Peníze

Peníze jsou prostředkem směny, které ji dokáží nesmírně zjednodušit. V dnešní době můžeme v běžném prostoru slyšet výkřiky typu “na penězích nezáleží”, což je pravda jen napůl. Peníze jsou spíš takový ukazatel. Peníze dostáváme za to, že pro někoho uděláme něco užitečného. Dostáváme tolik, jak moc si druhý člověk myslí, že je užitečné, co pro něj děláme. Díky tomu můžeme pak zhodnotit užitečnost naší práce a zda je dobré ji změnit, či v ní pokračovat.
A to je dobře!
I když bychom kolem peněz neměli postavit celý svůj život, tak není vhodné nahradit tento prostředek. Umožňuje nám totiž poznávat co lidi chtějí (je to to, na čem vyděláváme), poznávat co je plýtvání (to, na čem proděláváme) a odměňuje nás tím (dostáváme peníze) v poměru, ve kterém poskytujeme lidem prospěšné služby.
Pokud postavím židli, třeba pomůžu jednomu člověku a získám prostředky od jednoho člověka. Pokud napíšu program, který pověsím na internet, můžu pomoct statisícům lidí a mám pak prostředky od statisíců lidí.

Můžu sice třeba rád vyrábět židle, ale pokud to dělá dostatečný počet lidí a už není třeba dalších židlí, měl bych se zamyslet, zda je opravdu chci vyrábět - není to totiž poptávané a když nejsem ochotný dělat něco co je poptávané, tak lidi nebudou ochotní mě odměňovat něčím, co poptávám já.


Kritika trhu

Kritika obvykle spočívá v tom, že na penězích nezáleží a měli bychom mít jiné hodnoty. Problém je, že peníze hrajou roli ukazatele užitečnosti a prospěšnosti. Tedy pokud máme jiné hodnoty než dělat to, co je pro lidi prospěšné, které to jsou?

Další kritikou pak je, že na trhu bohatší bohatnou a chudí chudnou, a zejména ti bohatší bohatnou na úkor těch chudých.
Trh ale nenízero-sum game(hra s nulovým součtem). To znamená, že když někdo něco získá (vyrobí), tak to nemuselo vzniknout na úkor někoho jiného. Když napíšu program, který pak prodám, tak jsem tím nikoho neochudil. Vytvořil jsem něco nového z ničeho. Pak jej můžu prodat a budu bohatší. Na ničí úkor.
Bohatnout se tak dá jen z poskytování služeb lidem, kteří si cení těch služeb víc, než peněz, které za ně dávají.

Závěr

Trh mi přijde jako systém, který je efektivní a morální, a prospěšný pro všechny. To ovšem nese to úskalí, že jej budou kritizovat ti, kteří by rádi systém, který by byl prospěšný výhradně pro ně (tedy kteří by chtěli rozhodovat na úkor někoho jiného).
Na téma trh jsem natočil i video (https://youtu.be/RYoDYQT2_YE).

Myslím, že je to téma důležité. V dnešní době trh nahrazujeme v duchu některých ideologií a vždy je to na úkor nějaké skupiny lidí a vždy je cena za to vysoká. O tom možná jindy.
Děkuji za přečtení a věnovanou pozornost.

Autor: Ondra Paul | čtvrtek 21.5.2020 0:38 | karma článku: 15.23 | přečteno: 320x

Další články blogera

Ondra Paul

Rozdělení společnosti demokracií

Mluví se o rozdělení společnosti, ale na něco při tom nekoukáme kriticky. Jaký podíl na rozdělení společnosti má demokracie?

9.10.2019 v 7:31 | Karma článku: 19.17 | Přečteno: 735 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ivo Cerman

Zabili snad George Floyda v Praze?

Zmatení Američané v Praze demonstrovali proti Policii ČR. Máme naslouchat heslům jako "ACAB" a "Fuck the Police"?

6.6.2020 v 20:42 | Karma článku: 35.68 | Přečteno: 861 | Diskuse

Jan Dvořák

Padla vláda – před sedmi lety. Co tomu předcházelo?

Asi týden před tím než Šlachtovi muži pod taktovkou státního zástupce Ištvana obsadili 14. června 2013 Úřad vlády, mohlo se stát, že na dobře utajené procházce šéfa vlády a jeho tajemnice proběhl následující rozhovor.

6.6.2020 v 20:01 | Karma článku: 9.55 | Přečteno: 156 | Diskuse

Ivo F. Cilich

Bylo opravdu nutné přijímat ta opatření plošně?

Chápu, že zpočátku nebylo dost informací a všichni byli vyděšeni z nového nebezpečí, takže celkem rozumím i těm přehnaným opatřením na úplném počátku v rámci jakési předběžné opatrnosti.

6.6.2020 v 19:20 | Karma článku: 11.41 | Přečteno: 274 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Senátní volby. Volební výprask pro Trikoloru - 3,5 %

A nejen pro ni. Kandidátka ANO až na 4. místě - 9,8 %, daleko od postupujících do druhého kola. Tak to vypadá, když přijde volit elitní skupina voličů, lidí kteří to berou vážně a chodí ke každým volbám.Takových v Česku moc není.

6.6.2020 v 17:26 | Karma článku: 23.27 | Přečteno: 813 | Diskuse

Jan Bartoň

Ricinová blamáž Respektu

Aston se ve svém úvodníku zabývá tak zvanou ricinovou aférou. Ptá se v titulku, čí je to vlastně blamáž, a dedukuje, že Respektu. Ten sice zprávu o ricinovém agentovi zveřejnil, ale získal bůhví jak.

6.6.2020 v 12:17 | Karma článku: 35.47 | Přečteno: 1092 | Diskuse
Počet článků 2 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 527

Jsem anarchokapitalista
Zastávám svobodný trh, právo lidí rozhodovat o vlastním majetku a penězích, které vydělali a i o vlastním životě a jak ho chtějí prožít.

Věřím, že dobré nápady nepotřebují být vnucovány násilím.

Najdete na iDNES.cz